З погляду еволюції, припинення розмноження на півдорозі життя є біологічною загадкою. Однак тепер дослідники вважають, що змогли її розгадати.

Читайте також Це дуже мило: новозеландські дельфіни володіють унікальними діалектами

Учені зрозуміли, чому у китів настає менопауза

У новому дослідженні, присвяченому біології 5 видів китів, дослідники кажуть, що менопауза дала цим тваринам еволюційну перевагу. Завдяки менопаузі старші самки цих видів китів не можуть бути вагітними одночасно з молодшими самками групи – завдяки цьому кити уникають конфліктів за ресурси, які можуть завдати шкоди потомству.

Менопауза у китів могла виникнути з тих самих причин, що й у людей,
– каже біолог з Університету Ексетера Семюель Елліс.

Під час дослідження вчені порівняли тривалість життя 32 китів і виявили, що самки 5 видів, у яких настає менопауза, жили приблизно на 40 років довше за інших зубатих китів. До цих "клімактеричних" видів належать:

  • нарвали;
  • білухи;
  • короткоплавникові гринди;
  • помилкові косатки;
  • косатки.

Вчені вважають, що настання менопаузи у самок може відігравати вирішальну роль у підвищенні виживання виду. Автори припускають, що менопауза дозволяє самкам присвячувати більше часу турботі про своїх нащадків та онуків.

Коли у самки більше немає нащадків, яких потрібно виховувати, вона має менше ротів для годування, що підвищує шанси на виживання для молодших поколінь. Це явище спостерігається в групах косаток, де молоде покоління вчиться у своїх бабусь і працює разом, щоб захистити своїх дітей і онуків.

Чому у китів настає менопауза

Чому у китів настає менопауза / Фото Unsplash

Той факт, що зараз відомо лише про 5 видів китів, у яких розвинулася менопауза, свідчить про те, що цю перевагу можна отримати лише за певних обставин. Професор Елліс припускає, що виду потрібне особливе соціальне життя, в якому самки залишаються в групі тривалий час і тісно пов'язані з молодшими членами групи.

До слова, професорка кафедри народонаселення й охорони здоров'я Лондонської школи гігієни та тропічної медицини Ребеки Сір каже, що ці результати також можуть означати, що менопауза в людей виникла для того, аби народити на світ чуйних бабусь і зменшити репродуктивну конкуренцію між поколіннями. Однак ця теорія потребує додаткових досліджень.