Це відкриття суперечить загальноприйнятій думці, оскільки медузи, попри відсутність центральної нервової системи, продемонстрували надзвичайну здатність до навчання. Вчені вважають, що їхнє дослідження може змінити наше розуміння роботи мозку та розповісти більше про те, як працює наш мозок.

Читайте також Гавкає, як собака, але полює на щурів: у Бразилії помітили найдивнішу тварину-гібрида у світі

Медузи не такі вже й прості

У новаторському відкритті дослідники з Копенгагенського університету оприлюднили знахідку, яка кидає виклик загальноприйнятому уявленню про медуз. Всупереч їхній репутації простих істот, ці стародавні організми, які виникли понад 500 мільйонів років тому ще до динозаврів, володіють здатністю осягати знання, що перевершує очікування.

Всупереч тому, що медуза складається в основному з води та не має важливих анатомічних особливостей, таких як кістки, мозок і серце, нещодавнє дослідження показало надзвичайну здатність медузи до навчання на складному рівні.

Вони дослідили карибську коробчату медузу, мізерного виду довжиною приблизно в один сантиметр. Ці медузи, відомі своїм вмінням орієнтуватися в таких складних середовищах, як каламутні води та заплутані підводні лабіринти мангрових заростей, привернули увагу вчених.

Медузи мають пам'ять, попри відсутність мозку

Медузи мають пам'ять, попри відсутність мозку / Фото JAN BIELECKI​

Завдяки ретельному дослідженню було виявлено, що ці морські істоти володіють складною системою зору, оснащеною 24-ма очима. Цей складний сенсорний механізм дозволяє їм розпізнавати та ефективно визначати різні перешкоди в їх оточенні. Вони також можуть вчитися на досвіді. Цей процес називають асоціативним навчанням.

Медуз можна навчати

За словами Андерс Гарма, морського біолога з Копенгагенського університету, цих, здавалося б, безмозких створінь тепер можна навчити передбачати майбутні проблеми та уникати їх, що означає значний стрибок у нашому розумінні їхніх когнітивних здібностей.

Це відкриття сколихнуло наукове товариство, особливо в галузі нейронаук. Це кидає виклик давнім припущенням про те, що істоти зі спрощеною нервовою системою не мають складних когнітивних функцій. Уявлення про те, що медузи володіють набагато складнішим когнітивним репертуаром, ніж вважалося раніше, безсумнівно, є новаторським. Досі такі здібності спостерігали лише у складніших тварин.

Експерти кажуть, що дослідження показує: "навіть прості тварини здатні до навчання, і це може допомогти нам краще зрозуміти, як працює наш власний мозок".