Древня скам'янілість павука віком близько 15 мільйонів років

Міоценова епоха в Австралії стала свідком помітного зростання активності павуків через зміну клімату. Оскільки ландшафт поступово висихав, ця трансформація дала безпрецедентний шанс для певної підгрупи павуків, які називаються павуками-мігаломорфами, почати незвідані еволюційні траєкторії.

Дивіться також Несподіване схрещування: природний гібрид двох близьких видів помітили в Атлантичному океані

Наше розуміння цих подій обмежене через нечисленність скам'янілостей павуків, доступних для наукового вивчення. Втім, зовсім нещодавно було знайдено скам'янілість абсолютно нового роду та виду павукоподібних.

Вчені виявили останки величезного виду павуків-люків, які процвітали приблизно 11 – 16 мільйонів років тому. Ця знахідка тепер є другим за величиною скам'янілим павуком. Він перевершує аналогічні види павуків, які існують зараз, у 5 разів. Його колосальні розміри, які можна порівняти з сучасними павуками-вовками, становлять приголомшливі 50 міліметрів, що зміцнює його місце в історії доісторичних павукоподібних.

Назва роду Megamonodontium mccluskyi, схожий на свого близького родича, мініатюрних павуків-люків із щітконогими павуками-люками, що належать до роду Monodontium. Ця назва також служить даниною поваги доктору Саймону МакКласкі, який зробив це видатне відкриття в червні 2020 року.

В Австралії виявили древню скам'янілість павука віком близько 15 мільйонів років

В Австралії виявили древню скам'янілість павука віком близько 15 мільйонів років / Фото Michael Frese ​

Цей дивовижний викопний екземпляр належить до категорії павуків-люків – групи, яка характеризується стратегією полювання, що полягає в полюванні нічого не підозрюючої здобичі, яка наважується підійти надто близько до їхніх прихованих нір. Такий спосіб життя пояснює, чому людству знадобилося так багато часу, щоб відкопати таку скам'янілість.

Це не тільки найбільший скам'янілий павук, знайдений в Австралії, але й перша скам'янілість сімейства Barychelidae, знайдена в усьому світі,
– зазначив доктор Роберт Рейвен, арахнолог з Квінслендського музею й автор дослідження.

Відкриття може заповнити прогалини в нашому розумінні еволюції павуків. Ще незвичнішим є те, що ретельне вивчення його добре збережених анатомічних деталей, що охоплюють десятки мільйонів років, вже почало давати цінні знання.

Що вдалося виявити?

Так, скануюча електронна мікроскопія дозволила вивчити найдрібніші деталі кігтів і щетинок на педіпальпах, ногах і тілі павука. Щетинки — це структури, схожі на волосся, які можуть виконувати низку функцій. Вони можуть відчувати хімічні речовини та вібрацію, захищати павука від нападників і навіть видавати звуки.

Тож відкриття цієї скам'янілості павука знаменує собою монументальну віху в літописі історії еволюції павукоподібних, просуваючи наше розуміння цих древніх істот на безпрецедентну висоту.