У Colossal кажуть, що воскресіння шерстистого, або як його ще називають, волохатого мамонта допоможе відновити давно втрачену екосистему. Це, у свою чергу, позитивно вплине на вирішення проблеми зі зміною клімату.

Читайте також Що потрібно знати, обираючи собаку з притулку: важливі поради та застереження

Як будуть воскрешати шерстистого мамонта

Відродити волохатих мамонтів взялися засновники Colossal: технологічний підприємець Бен Ламм та генетик Джордж Черч. Це стало можливим завдяки наявній ДНК з добре збережених туш тварин, які досі знаходять у вічній мерзлоті. Крім того, у мамонтів є живі близькі родичі, які могли б виступати у ролі сурогатів для виношування клонів.


Бен Ламм та Джордж Черч / Фото Colossal

Істота, яку вони збираються створити, не буде "чистим" мамонтом, а гібрид слон-мамонт. В якості базового генома вчені використають азіатського слона, оскільки він і мамонт ділять 99,6% своїх генів. Решта 0,4% "відредагують" за допомогою технології CRISPR. Зокрема, дослідники нададуть тварині 2 шари густого хутра для утеплення, більші запаси жиру, менші вуха для запобігання втратам тепла і величезні вигнуті бивні для збору корму.

Потім гібридний ембріон імплантують африканській слонисі, яка й повинна виносити дитинча шерстистого мамонта. Вчені обрали саме цей вид слонів, бо вони мають більші габарити, а це означає, що матері буде легше перенести пологи. Крім того, азіатські слони перебувають під загрозою зникнення, тому команда не хотіла створювати додатковий тиск на їхню популяцію.


Азіатський та африканський слони / Колаж з фото Colossal

Відновлення екосистеми

  • Вчені сподіваються відновити не лише саму тварину, а й навколишнє середовище, в якому вона жила.
  • Степ мамонта був біомом льодовикового періоду, який характеризувався трав’янистими рівнинами, і був населений різноманітним спектром тварин, зокрема, бізонами, кіньми, оленями та мускусними биками.
  • В той час мамонти виконували роль живих бульдозерів, розчищаючи землю для швидкого росту трави.
  • А коли приблизно 4000 років тому вони вимерли, то разом з ними зник і мамонтовий степ.
  • Якщо ж відновити цю екосистему, кажуть вчені, тоді можна було б ефективніше боротися зі зміною клімату. Зокрема, це б допомогло уповільнити танення льоду, який блокує всередині величезну кількість парникових газів.
  • Однак, якщо не вдасться воскресити волохатого мамонта, команда вважає, що їхня робота не буде даремною. Цю техніку можна буде застосувати для збереження видів, які зараз перебувають на межі вимирання.



З поверненням мамонтів вчені сподіваються відновити втрачену екосистему / Фото Colossal

Ризики воскресіння зниклих тварин

  • Натомість вчені з Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі кілька років тому опублікували звіт, у якому вони проаналізували не лише переваги, а й ризики.
  • Команда побоюється, що таким чином можуть з’явитися "еко-зомбі", які у сучасному світі не будуть виконувати жодних екологічних функцій.
  • Крім того, природа вже пристосувалася до відсутності мамонтів, і щоб щось змінити, знадобиться пристойна популяція та велика частина планети.