У Colossal кажуть, що воскресіння шерстистого, або як його ще називають, волохатого мамонта допоможе відновити давно втрачену екосистему. Це, у свою чергу, позитивно вплине на вирішення проблеми зі зміною клімату.

Читайте також Що потрібно знати, обираючи собаку з притулку: важливі поради та застереження

Як будуть воскрешати шерстистого мамонта

Відродити волохатих мамонтів взялися засновники Colossal: технологічний підприємець Бен Ламм та генетик Джордж Черч. Це стало можливим завдяки наявній ДНК з добре збережених туш тварин, які досі знаходять у вічній мерзлоті. Крім того, у мамонтів є живі близькі родичі, які могли б виступати у ролі сурогатів для виношування клонів.


Бен Ламм та Джордж Черч / Фото Colossal

Істота, яку вони збираються створити, не буде "чистим" мамонтом, а гібрид слон-мамонт. В якості базового генома вчені використають азіатського слона, оскільки він і мамонт ділять 99,6% своїх генів. Решта 0,4% "відредагують" за допомогою технології CRISPR. Зокрема, дослідники нададуть тварині 2 шари густого хутра для утеплення, більші запаси жиру, менші вуха для запобігання втратам тепла і величезні вигнуті бивні для збору корму.

Потім гібридний ембріон імплантують африканській слонисі, яка й повинна виносити дитинча шерстистого мамонта. Вчені обрали саме цей вид слонів, бо вони мають більші габарити, а це означає, що матері буде легше перенести пологи. Крім того, азіатські слони перебувають під загрозою зникнення, тому команда не хотіла створювати додатковий тиск на їхню популяцію.


Азіатський та африканський слони / Колаж з фото Colossal

Відновлення екосистеми

  • Вчені сподіваються відновити не лише саму тварину, а й навколишнє середовище, в якому вона жила.
  • Степ мамонта був біомом льодовикового періоду, який характеризувався трав’янистими рівнинами, і був населений різноманітним спектром тварин, зокрема, бізонами, кіньми, оленями та мускусними биками.
  • В той час мамонти виконували роль живих бульдозерів, розчищаючи землю для швидкого росту трави.
  • А коли приблизно 4000 років тому вони вимерли, то разом з ними зник і мамонтовий степ.
  • Якщо ж відновити цю екосистему, кажуть вчені, тоді можна було б ефективніше боротися зі зміною клімату. Зокрема, це б допомогло уповільнити танення льоду, який блокує всередині величезну кількість парникових газів.
  • Однак, якщо не вдасться воскресити волохатого мамонта, команда вважає, що їхня робота не буде даремною. Цю техніку можна буде застосувати для збереження видів, які зараз перебувають на межі вимирання.З поверненням мамонтів вчені сподіваються відновити втрачену екосистему / Фото Colossal

Ризики воскресіння зниклих тварин

  • Натомість вчені з Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі кілька років тому опублікували звіт, у якому вони проаналізували не лише переваги, а й ризики.
  • Команда побоюється, що таким чином можуть з’явитися "еко-зомбі", які у сучасному світі не будуть виконувати жодних екологічних функцій.
  • Крім того, природа вже пристосувалася до відсутності мамонтів, і щоб щось змінити, знадобиться пристойна популяція та велика частина планети.