Ветеринар розповів чим унікальний зір цих істот. Чи мають котячі здатність сприймати приховані елементи, невидимі для людського ока, – нижче у матеріалі!

Читайте також Ні шматочка м'яса, ні краплі молока: чому котів варто перевести на веганство

Як насправді працює зір котів

У 2013 році художник Микола Ламм представив візуальну репрезентацію світу очима котячих. Ця унікальна перспектива продемонструвала покращене периферійне бачення та чудові можливості нічного бачення. Однак, найдивовижнішим відкриттям стало зображення художником сприйняття кольорів котів, які демонстрували неабиякі здібності. Інтерпретація Ламма зображала панорамні пейзажі з розмитими контурами та колірною пустельною палітрою.

Наші улюбленці добре розрізняють синій і жовтий, проте мають проблеми зі сприйняттям зеленого і червоного,
– заявив ветеринарний кардіолог і директор Корнелльського центру здоров'я кішок Брюс Корнрайх.

Він зазначає, що річ не в тім, що коти сприймають виключно ці два кольори, вони радше мають більшу здатність розрізняти тонкощі цих відтінків порівняно з іншими. Згідно зі спектром, синій і фіолетовий кольори знаходяться на одній крайній частині з коротшою довжиною хвилі, приблизно 380 нанометрів, тоді як червоний розташований на протилежному кінці з більшою довжиною хвилі, приблизно близько 700 нанометрів.

Дослідник пояснює, що наші кішки насправді можуть бачити ці кольори, але не з "таким же багатством відтінків", тобто не з такою насиченістю. Це помітно й у візуалізаціях Ламма, де деякі кольори виглядають бляклими. Наприклад, червоний на його картинах виглядає як "темний колір".

Особливості бачення котів

Нещодавні дослідження пролили світло на надзвичайні зорові здібності котів, відкривши складну роботу їхньої сітківки. Сітківка, важливий компонент ока, містить спеціальні світлочутливі клітини, відомі як фоторецептори, зокрема палички та колбочки. У той час, як палички покращують периферичний зір і видимість за слабкого освітлення, колбочки відіграють вирішальну роль у сприйнятті кольорів.

Як насправді бачать коти

Як насправді бачать коти / Фото UnSplash

Колбочки кішок мають два типи білків (опсинів), які змінюють структуру, коли на них потрапляє світло. Наприклад, опсини буквально змінюють форму у відповідь на видиме світло, при цьому кожен з цих білків стимулюється різними довжинами хвиль, що впливає на те, який колір світла вони сприйматимуть.

Примітно, що опсини наших котячих супутників виявляють підвищену чутливість до синіх і жовтих відтінків, що дозволяє їм сприймати ці кольори з винятковою гостротою. Ця унікальна візуальна майстерність пропонує розуміння барвистого світу котів, надаючи їм яскраве бачення навколишнього середовища.

Два опсини котів роблять їх дихроматичними істотами. Люди, наприклад, є трихроматичними, оскільки наші очі містять опсини трьох видів. Утім, важливо розуміти, що це зовсім не означає, що наші вихованці здатні бачити лише два кольори,
– каже Корнрайх.

Так, котячі компаньйони демонструють винятковий нічний зір, що дозволяє їм розрізняти форми навіть за відсутності світла. Це нове розуміння припускає, що коти, можливо, еволюціонували спеціально для того, щоб краще полювати в тьмяному світлі сходу або заходу сонця.