Революційне відкриття: новий вид акул має надзвичайну схожість із людськими зубами

16 серпня 2023, 10:39
Читать новость на русском

Джерело:

Live Science

У нещодавньому дослідженні вчені натрапили на дивовижний вид акул, який кидає виклик нашому традиційному уявленню про їх харчові звички. Хоча акул часто асоціюють з їхніми горезвісними гострими зубами, які використовуються для безжального розривання здобичі, цей новознайдений вид, схоже, має інший підхід – демонструє сильну схильність до ретельного пережовування їжі.

Виявлено новий вид акули, в якої підозріло схожі на людські зуби

Це новаторське відкриття викликало широку інтригу в науковому товаристві, запропонувавши новий погляд на харчові переваги цих стародавніх морських хижаків.

Читайте також Може бути найважчою твариною в історії: у Перу знайшли скам'янілі рештки кита

У новаторському відкритті австралійські дослідники ідентифікували морську хижачку, яка має корінні зуби, разюче схожі на ті, що є у людей. Ця дивовижна істота використовує їх спеціально для жування, а не розриває свою жертву.

Нещодавно знайдений вид був офіційно названий розписною рогатою акулою (Heterodontus marshallae). Належачи до шанованого роду багатозубих акул, відомих як Heterodontiformes, ці загадкові істоти відрізняються від інших риб завдяки своїй характерній будові тіла та наявності невеликих ріжків, які витончено стирчать над їхніми очима.

Цей рід нагадує скам'янілості давно вимерлих акул через схожу морфологію, включаючи шипи. Але вченим вдалось встановити, що вони не споріднені між собою,
– каже іхтіолог Австралійської національної рибної колекції (ANFC) Хелен О'Ніл. 

Згідно з опублікованими даними, нещодавно виявлений вид був знайдений виключно у водах північно-західної Австралії. Спостерігали, як ці дивовижні акули плавають на вражаючій глибині від 125 до 230 метрів під поверхнею, що досить глибоко.

Істота використовує зуби спеціально для жування, а не розриває жертву / Фото ANFS

Що ще треба знати про цей вид?

У результаті дослідники виявили, що розписні рогаті акули мають особливість – кілька рядів зубів, розташованих у непропорційно великій щелепі відносно розміру їхнього черепа. Ця унікальна анатомічна адаптація дозволяє їм без зусиль пожирати широкий спектр здобичі, зокрема молюсків і ракоподібних, які, як відомо, мають захисні раковини в морських екосистемах.

Зуби всіх рогатих акул дуже схожі між собою, але при цьому у їхній пащі міститься кілька типів зубів. Передні гостріші, а кутні сконструйовані інакше. Ця група еволюціонувала, щоб розчавлювати видобуток з важким панцирем, використовуючи свої корінні зуби, 
– пояснив старший куратор ANFC та співавтор дослідження Вілл Вайт.

У листопаді 2022 року дослідники обстежили середовище поблизу дна в морському парку Гаскойн у Західній Австралії. Саме там їм вдалося впіймати дорослого самця H. marshallae. Довжина його тіла складала близько 53 сантиметрів, від кінчика морди до хвостового плавця. У порівнянні з іншими рогатими акулами, що мешкають біля узбережжя Австралії, він вирізнявся характерним смугастим малюнком на тілі.

Новий вид акули має характерне смугасте забарвлення / Фото CSIRO

Схожі плями має акула-зебра. Однак цей вид водиться на мілководді і його можна зустріти недалеко від Індонезії або Японії. А H. marshallae віддають перевагу глибшим шарам води і знайдені поблизу Австралії.

До тогорічної експедиції вченим уже вдалось дослідити шість зразків та яєчну оболонку нового виду. Вони зберігались у музейних колекціях по всіх Австралії і перебували на стадії класифікації. Завершити роботу дозволила знахідка живого самця.

Зауважте: вчені у водах Антарктиди виявили новий вид істот. Вона має 20 так званих "рук", кожна з яких може сягати до 20 сантиметрів завдовжки. Істоту назвали антарктичною полуничною морською лілією.