З якими проблемами стикаються тварини в неволі?

У сфері збереження дикої природи загальновизнано, що численні види тварин балансують на межі зникнення. Попри відважні спроби розведення певних видів у неволі, саме їхнє виживання залежить від тонкого балансу природних чинників.

Читайте також Віком близько 15 мільйонів років: в Австралії виявили древню скам'янілість павука

Експерти наголошують, що всі тварини, зокрема і панди, мають так званий циркадний годинник – внутрішній годинник організму. Він працює приблизно за 24-годинними циклами й регулюється сигналами навколишнього середовища.

Коли сигнали, яких вони зазнають у неволі, не збігаються із сигналами природного середовища, у тварин виникають проблеми.

Тварини, а також люди, розвинули ритми, які дають змогу синхронізувати своє внутрішнє середовище із зовнішнім середовищем,
– каже аспірантка університету Стерлінга в Шотландії Крістін Гандіа.

За умови, якщо внутрішній годинник тварини не синхронізований із зовнішніми сигналами (світло, температура тощо), вона відчуває на собі несприятливі наслідки.

Дослідниця додала, що у людей це може варіюватися від зміни часових поясів – до проблем з обміном речовин і сезонними афективними розладами.

Що відбувається з гігантськими пандами?

У дослідженні Гандія та її команда ретельно спостерігали за 11 великими пандами у шести різних зоопарках, що охоплюють різні широтні зони.

В результаті науковці дізнались, що важливу роль для повноцінної життєдіяльності панд у неволі відіграють:

  • денне світло,
  • температура.

Так, вчені виявили, що гігантські панди демонструють знижений рівень активності та щастя, коли живуть у зоопарках за межами їхньої рідної території. Вважається, що це явище пояснюється коливаннями освітлення та температури, які значно відрізняються від природного середовища існування в Китаї.

Панди перебувають на межі зникнення

Панди перебувають на межі зникнення / Фото UnSplash

У дослідженні наголошується, що таке відкриття може мати широке практичне застосування "для поліпшення умов утримання тварин у неволі" та сприяти їхньому збереженню в природі.