Ці “прибульці” знищують посіви, спустошують ліси, поширюють хвороби й руйнують цілі екосистеми, але людство виявилося беззахисним перед напастю. Мовиться про понад 37 000 так званих "інопланетян".

Читайте також Триоке "викопне чудовисько": вчені "воскресили" істоту, яка жила 520 мільйонів років тому

37-тисячна армія "інопланетян" захоплюють Землю

За даними міжурядової наукової консультативної групи Конвенції ООН з біорізноманіття (IPBES), поразка в цій війні коштує світовій економіці 400 мільйонів доларів на рік у вигляді збитків і втраченого доходу. Ба більше, вчені вважають, що насправді ці страхітливі цифри навіть "значно применшені".

Наша планета переживає серйозну кризу через навалу інвазивних видів. Нещодавній звіт ідентифікував понад 37 000 видів, які зазвичай називають "чужими", які оселилися за межами своїх рідних місць проживання. Серед цих видів:

  • водяний гіацинт, який заполонив озеро Вікторія в Східній Африці,
  • щури з коричневими зміями, що знищили види птахів у Тихому океані,
  • комарі, які піддають дедалі нові регіони небезпеці зараження Зіка, жовтою лихоманкою, денге та іншими хворобами.

Згідно з нещодавнім звітом, поширення інвазивних видів, які осідають на віддалених територіях, демонструє тривожну траєкторію, що призводить до збільшення вартості збитків у 4 рази протягом 10 років. Ця тривожна тенденція зберігається з 1970 року. Автори дослідження передбачають, що взаємодія економічного розширення, зростання населення та глибоких кліматичних змін, безсумнівно, сприятиме сплеску частоти та масштабів біологічних вторгнень. Отже, вплив інвазивних видів може посилитися та зміцнитися в найближчі роки.

Що показують результати?

Статистика свідчить про те, що в усьому світі лише 17% країн мають закони та правила, що дають змогу впоратися з цією навалою. Учені вважають, що поширення інвазивних видів є вагомим доказом того, що "швидке розширення людської діяльності радикально змінює природні системи".

Дослідники вважають, що водяний гіацинт, який покривав колись 90% озера Вікторія в Африці й буквально душив у ньому все живе, був завезений бельгійською колоніальною владою в Руанду як декоративна садова квітка. Однак з часом вона спустилася вниз по річці та буквально захопила нові території.

Водяний гіацинт заполонив озеро Вікторія в Східній Африці

Водяний гіацинт заполонив озеро Вікторія в Східній Африці / Фото UnSplash

Еверглейдс Флориди кишить руйнівними нащадками колишніх домашніх тварин і кімнатних рослин: від п'ятиметрових бірманських пітонів і ходячих сомів до кучерявих папоротей Старого Світу і бразильського перцю.

Інвазивні види часто проникають у нові регіони ненавмисно, часто їздячи автостопом у баластній воді вантажних суден, контейнерів або навіть багажу туристів. Останнім прикладом є прибуття шершнів-вбивць, відомих своєю здатністю знищувати цілі бджолині колонії за один напад. Вчені підозрюють, що ці грізні комахи були завезені в Сполучені Штати з Азії, можливо, в одному з вантажних контейнерів.

Шершні-вбивці можуть знищувати цілі бджолині колонії за один напад

Шершні-вбивці можуть знищувати цілі бджолині колонії за один напад / Фото AFP

У недавньому звіті було виявлено, що наразі інвазивні види несуть відповідальність за приголомшливі 60% задокументованих вимирань рослин і тварин. Поряд із втратою середовища проживання, глобальним потеплінням і забрудненням навколишнього середовища інвазивні види входять до 5-ти основних причин, що сприяють цій тривожній тенденції.

Дослідники зробили серйозне попередження, підкресливши жахливі наслідки цих сукупних факторів, оскільки вони практично не залишають жодного шансу для видів на виживання.

Як боротися з навалою “інопланетян”?

Учені вважають, що сьогодні існує лише три основні лінії захисту від цих "настирливих прибульців":

  • запобігання;
  • викорінення;
  • стримування.

На жаль, спроби викорінення, як правило, не увінчуються успіхом на водоймах і відкритих водних шляхах, а також великих ділянках прилеглої території.