Перед тим, як обрати найкращий засіб захисту для свого котика, обов'язково проконсультуйтеся з ветеринарним лікарем: це допоможе уникнути проблем зі здоров'ям улюбленця.
Вакцини
На жаль, вакцини, яка зробить тварину "несмачною" для бліх, ще не придумали. Проте це перший і важливий крок захисту.
Читайте також Здорова котяча шерсть: важливі поради з догляду і харчування
Паразити, що харчуються кров'ю, можуть переносити хвороби: від дерматитів, що дошкуляють тварині, але не несуть небезпеки, до грізного лептоспірозу. Тому перед вибором протиблошиного засобу, варто дізнатися, які хвороби переносять блохи у вашому регіоні та зробити улюбленцю щеплення. Від самих бліх воно не захистить, але може запобігти можливим наслідкам укусів.
Шампуні
Шампуні – відносно простий, але не найефективніший засіб захисту. Краще використовувати його як допоміжний, або оброблювати домашніх котів чи маленьких собак від випадково занесених паразитів. Шампунь не можна використовувати постійно (адже повністю мити собак рекомендується раз на 2 – 4 тижні, інакше є ризик пересушити шкіру. А миття кицьки – зазвичай велике моральне випробування :). На відміну від спреїв і крапель, ретельно змитий шампунь не нашкодить тварині, що вилизується. Проте попадання в очі чи на слизову при митті все ще може викликати реакцію.
Як правильно доглядати за домашніми улюбленцями / Фото SUPERIUM
Спреї та краплі на шкіру
Спреї для тварин бувають двох типів: перші діють як і засоби для людей, відлякуючи бліх, а другі – це інсектициди, що безпосередньо вбивають шкідників. Краплі, зазвичай, всі належать до другого типу. Діюча речовина всмоктується в сальні залози, і блохи, що кусають тварину, отруюються і помирають. Спреї та краплі – це одні з найефективніших засобів для гострих випадків. Проте пізніше у паразитів може з'явитись резистентність до них, і навіть найкращі засоби перестають діяти.
Ефективність спреїв іде поряд з їхньою потенційною небезпекою. Їх не рекомендують для маленьких тварин, годуючих самиць, хворих чи ослаблених улюбленців. Також варто подумати про інший варіант, якщо вдома є маленькі діти. Вони можуть забути вимити руки, погравшись з улюбленцем, почнуть торкатись обличчя, брати їжу – і можуть отримати алергічні прояви, або навіть отруєння.
Спреї від бліх не рекомендують для маленьких тварин / Фото Shutterstock
Важливо не забувати поновлювати дію спрею чи крапель після дощу, або купання тварини: діюча речовина може змитися.
Протиблошині нашийники
Нашийники так само мають два типи дії. Вони безпечніші за краплі та спреї (хоча б тому, що без потреби нашийника можна не торкатися), але можуть бути некомфортними для тварин. Не кожен улюбленець згодиться носити нашийник цілий рік, не знімаючи – а це є головною умовою ефективності захисту. Проте, буває, що нашийник все ще придатний, а блохи почали з'являтися знову. Це може свідчити, що у паразитів виробилася нечутливість до препарату. У такому разі варто змінити нашийник на інший, з новою діючою речовиною.
Як і краплі, нашийники можуть мати специфічний запах, тому варто перевіряти, чи влаштовує він вас та улюбленця.
Важливо Перший рік життя собаки: що важливо знати кожному власнику
Ультразвукові відлякувачі
Відносно новий і найбезпечніший метод боротьби з блохами. Ультразвукові відлякувачі, що носяться на нашийнику, можна використовувати для будь-якого віку та ваги улюбленців: вони цілком безпечні.
Головним недоліком ультразвукових відлякувачів є те, що вони не вбивають паразитів. Відлякувач – це чудовий профілактичний засіб, але до нього варто вилікувати улюбленця від ураження блохами. Інакше є ризик, що паразити просто зістрибнуть і зачаяться десь у вашому домі, чекаючи, поки ультразвук вимкнеться. Також відлякувачі не допомагають впоратися із дерматитом та іншими проблемами, вже спричиненими укусами.
Таблетки
Таблетки від бліх – це баланс між ефективністю та безпечністю. В залежності від діючої речовини вони можуть захищати улюбленців від 4 до 12 тижнів. Цього часу досить, аби позбутися і від бліх, і від їхніх яєць та личинок.
Важливою пересторогою є вибір діючої речовини. Так, для великих собак це, зазвичай, синтетичний інсектицид перметрин. Він, навіть у невеликому дозуванні, може нашкодити маленьким собакам і котам. Для них частіше застосовується слабший варіант перметрина – піретрин. Проте навіть піретрин може викликати блювання, слабкість та запаморочення одразу після прийому.
Нове покоління таблеток відходить від синтетичних інсектицидів до натуральних, таких як спіносад – продукт життя бактерії Saccharopolyspora spinosa. Завдяки природному походженню він безпечний для котів і маленьких собак, а також для їх дитинчат віком від 4 місяців та вагою від 1,3 кілограма.
Рекомендуємо Справжні коти-гурмани цінують подвійні смаки у рецептах від GOURMET™ PERLE DUO
Препарати зі спіносадом активно продаються в США. А в Україні нещодавно з'явилась перша вітчизняна таблетка від бліх для котів SUPERIUM Spinosad. Препарат, розроблений чернігівською COLLAR Company, містить спіносад та сорбенти, що допомагають боротися зі свербінням та блошиним дерматитом.
Таблетки від бліх – баланс між ефективністю та безпечністю / Фото SUPERIUM
Висновки
Головні правила захисту від бліх – це регулярність та помірність. Бажано пам'ятати, коли настає час оновлювати захисний засіб (для більшості таблеток це місяць, для нашийників – кілька місяців, а ультразвукові відлякувачі можуть працювати до року).
Не варто без нагальної потреби використовувати одразу кілька засобів, особливо тих, що проникають у кров. Це може зашкодити улюбленцю більше, ніж паразитам. Якщо ситуація з блохами критична, краще комбінувати один прямий і один профілактичний засіб, наприклад, таблетки та відлякувач або шампунь. Якщо виникають щонайменші сумніви – необхідно звернутись до ветеринара!
Добре підібраний засіб слугуватиме довго та надійно, а головне – безпечно для улюбленця.