Водяні вужі використовують кров, фекалії та різкий мускус, щоб переконливо імітувати власну смерть. Така поведінка, що нагадує сцену з фільму Квентіна Тарантіно, демонструє унікальні стратегії, які використовують ці істоти у тваринному світі.
Дивіться також Агресивні гіганти розміром з домашнього кота: знайшли колонію "найбільших у світі щурів"
Змії навчилися реалістично інсценувати власну смерть
Водяні вужі роззявляють роти, випорожнюються і мажуться фекаліями, виділяють смердючий мускус і навіть імітують кровотечу з рота. Вчені вважають, що ці спецефекти цілком можуть бути найреалістичнішою смертю, коли-небудь інсценованою в природі.
Така поведінка може здатися надмірною, проте вчені виявили, що ця стратегія працює набагато краще, ніж будь-яка інша.
Подібні акторські навички вищого рівня, дозволяють вужам тікати швидше і краще ухилятися від хижаків,
– кажуть зоологи Вукашин Б'єліца й Ани Голубович.
Вчені помітили, що тонічна нерухомість, широко відома як "прикидатися мертвим", є поширеним захисним механізмом у тваринному світі. Вважається, що ця тактика є ефективною для захисту від хижаків, хоча точна причина її успіху залишається незрозумілою. Попередні дослідження показали, що імітація смерті часто є відчайдушним заходом, до якого вдається здобич як до останнього засобу, коли стикається з хижаком.
Як щодо інших змій?
Цікаво, що деякі змії застосовують унікальну оборонну тактику. Широконосі східні змії, зокрема Heterodon platirhinos, перевертаються на спину, б'ються в конвульсіях, блюють і виділяють мускус – смердючу речовину, що виділяється із залоз біля клоаки змії, схожих на анальні залози скунсів.
Кубикові змії використовують фекалії та мускус. Коли представники цього виду стривожені, вони борються, шиплять і виділяють мускус, проте також вони можуть прикидатися мертвими, імітуючи кровотечу з рота.
Деякі змії вміло прикидаються мертвими / Фото Biology Letters
Ареал проживання цих змій охоплює Західну Європу, Північну Африку, Близький Схід, Західний Китай і Центральну Азію. Цей вид є частою мішенню для різноманітних хижаків, таких як рептилії, птахи та ссавці.
Що показали дослідження?
У нещодавньому дослідженні, проведеному Б'єліцею та Голубовичем, вчені вивчали стратегії захисту, які використовують змії у своєму природному середовищі. Вони проводилися на острові Голем-Гранд у Македонії, де водяні змії мешкають у своєму природному середовищі існування.
Вчені налякали 262 змії та зафіксували їхню реакцію на камеру. Результати показують, що 124 змії випорожнювалися, а 28 імітували кровотечу з рота. Причому автокрововилив було помічено лише у змій, які симулювали смерть.
Також помітили дещо цікаве, чим більше спецефектів використовували змії, тим менше часу вони прикидалися мертвими – приблизно на 2 секунди менше, ніж інші. Команда вважає, що це може вказувати на ефективність обраної стратегії.