Вдома під час спілкування з домашнім улюбленцем найчастіше вплив є ненаправлений та відбувається сам по собі. Водночас він приносить позитивні результати для всіх учасників такої взаємодії.
В Україні вже багато чули про каністерапію – використання собак для підвищення мотивації у дітей до навчання, покращення психоемоційного стану, соціальної реабілітації людей з особливими потребами.
Якщо вирішили відкрити для себе і свого пухнастого друга двері у світ каністерапії, потрібно звернути увагу на ряд моментів, які обов’язково важливо враховувати. Насамперед це забезпечення належного рівня добробуту для собаки, стресостійкість, її та ваша готовність, бажання працювати з різними людьми та в різних умовах. А також відповідні знання, навички та професійний підхід.
Каністерапія в Україні
В Україні каністерапія розвивається виключно на бажанні та ентузіазмі людей, які є фанатами цієї справи. Вони займаються цим майже завжди на благодійних засадах та за підтримки таких соціально орієнтованих компаній як Purina в Україні.
В європейських країнах діють певні стандарти підготовки та професійної діяльності таких фахівців. Доступ до цих знань, досвіду та ресурсів для українських спеціалістів часто є тим "ковтком чистої води в пустелі", після якого відкривається "друге дихання" і з’являється бачення яким шляхом слід йти та куди.
Тестування для собак
У Львові 22 – 24 жовтня 2021 року за ініціативи громадської організації "Джем ШМ" на базі Львівського національного університету біотехнологій та ветеринарної медицини імені Гжицького вперше в Україні відбулися тестування на придатність собак для каністерапії за міжнародним протоколом PADA (Personality assessment for dogs in AAI).
Завдяки підтримці спонсорів – COLLAR Company та Purina Україна, це тестування було безкоштовним для учасників і дозволило побачити та зрозуміти як надалі готувати собаку. Загалом участь взяли 12 собак.
Крім того, було навчання від фахівців, яке провела президент та інструктор польського Товариства "Тварини Людям" Магдалена Наварецька-Пьйонтек. Вона має багаторічний досвід роботи в Польщі та в міжнародних проєктах з розробки, впровадження європейських стандартів каністерапії.
З 8 собак, які успішно пройшли тест PADA, 4 собаки – це ті, кого забрали з вулиці чи притулку. До тестування допускалися тварини, які досягли віку 24 місяці. При цьому порода – не мала значення.
Під час тестування собаки разом зі своїми провідниками проходили ряд завдань, що дозволяли оцінити такі критерії як:
- Соціалізація.
- Контакт з провідником.
- Послух.
- Довіра до людей.
- Вміння справлятися з новими місцями, обладнаннями, людьми.
Собаки, які працюють в каністерапії, дуже часто саме з такими факторами й зустрічаються.
В цьому тестуванні немає правильних чи неправильних відповідей, але воно дає можливість оцінити реакції собаки на ті чи інші ситуації, побачити які рішення приймає. Якщо під час завдань інструктор помічає, що собаці важко, сильно стресує, то може припинити тестування, щоб не шкодити тварині.
Наприкінці всі отримали смачні та корисні подарунки від компанії Purina®, рекомендації та поради від тренера – як і в якому напрямку слід працювати далі.
Як проходило навчання
Наступні 2 дні, а це 23 та 24 жовтня 2021 року, відбувалось навчання каністерапії для 18 учасників з усієї країни. Дізналися про польські та європейські стандарти, підготовку та сертифікацію спеціалістів, як організувати співпрацю з різними закладами, що слід враховувати при плануванні та проведенні занять, якими можуть бути ризики та як їх мінімізувати, в чому полягає концепція єдиного здоров’я, що таке сенсорна інтеграція.
Навчання відбувалося в комбінованому режимі, де окрім теоретичної частини, проводилися заняття з собаками. Тренер показувала різні інструменти та техніки підготовки відповідно до запиту провідника.
Окремий інтерес в українських учасників отримав метод підготовки собак "Do as I do" ("Роби, як я роблю"). Він відкриває нові можливості в роботі для каністерапевтів і налагоджує якісний контакт з собакою.
Такий формат навчання дозволив учасникам одразу ж використати отримані знання на практиці та отримати навички безпосередньо на тренінгу.
Звичайно, що 2 дні навчання – дуже невеликий термін, за який важко охопити величезний обсяг знань, досвіду, практики, який мають каністерапевти в європейських країнах. Головне, що такі заходи дають знання, можна поставити свої питання, налагодити якісну співпрацю як з європейськими колегами, так і з українськими.