Щоб змахнув крилами: "воскресили" динозавра, який жив 124 мільйони років тому – шокуючі кадри
Джерело:
IFLScienceМільйони років тому Земля була майданчиком для динозаврів. У пошуках засобів до існування великі хижаки, такі як тиранозаври, використовували свої розміри та грізні зуби, щоб залякати здобич. Однак, меншим динозаврам доводилося використовувати альтернативні стратегії, щоб добувати собі їжу.
Як вважають вчені, маленькі пернаті динозаври не мали грізних кігтів і зубів, тому покладалися на свої протокрила, щоб виманити нічого не підозрюючу здобич зі схованки. Для того, щоб перевірити свою теорію, дослідники навіть відтворили робота-динозавра.
Читайте також Вперше у світі носорога запліднили шляхом ЕКЗ: це може врятувати підвид, з якого живі 2 самки
Учені "воскресили" динозавра, який жив 124 мільйонів років тому
Відомо, що багато мініатюрних непташиних динозаврів володіли крилами. Проте, пір'я було лише в лінії однієї групи – Pennaraptora. Ці виразні пір'я прикрашали їхні протокрилах, які, по суті, були рудиментарними крилами, непридатними для польоту, а також їхні хвости, часто забарвлені у контрастні малюнки.
Функція протокрил у динозаврів залишається предметом гострих дискусій у науковому товаристві. На думку авторів нового дослідження, демонстрація оперення, імовірно, могла бути використана під час полювання, щоб виманити здобич під час полювання зі схованки.
Pennaraptora були комахоїдними та всеїдними, а також використовували тактику залякування видобутку, щоб виманити її з укриття. Така поведінка все ще спостерігається в деяких птахів, які нині живуть, наприклад, каліфорнійської земляної зозулі й багатоголосого пересмішника.
Робоптерикс, створений за зразком пеннарапторанського динозавра каудиптерикса / Фото Matt Martyniuk
Щоб перевірити свою теорію, вчені розробили робоптерикса — робота-динозавра з протокрилами. Прототипом роботизованого динозавра став пеннарапторський динозавр Caudipteryx. За словами палеонтологів, цей динозавр бродив по Землі приблизно 124 мільйони років тому, і мав подібну статуру до павича.
Вчені провели оцінку втечу коників у відповідь на демонстрацію крил робота. Примітно, що дослідники спеціально вибрали цю групу комах через їх класифікацію в ряді прямокрилих, який існував на нашій планеті приблизно і 124 мільйони років тому.
Дослідники відтворили робота-динозавра: дивіться відео
Що показали дослідження?
Згідно з результатами дослідження, 93% коників показали реакцію втечі, коли зіткнулися з роботом, оснащеним протокрилами. Коли робот не використовував свої крила, лише 47% комах вирішили втекти.
Крім того, вчені виявили значний зв'язок між наявністю білих плям на крилах і оперення на хвості робота та ймовірністю того, що коники втечуть.
Автори дослідження вважають, що їхні результати можуть бути переконливим доказом того, як пір'ясті пір'я на протокрилах і хвостах використовувалися динозаврами та чому вони взагалі розвинулися у тварин.
Зауважимо, вчений купив чотири скам'янілості за 5 000 тисяч доларів. Передбачалося, що вони, імовірно, належали динозавру, схожому на казуара, також відомого як "курка з пекла". Однак, коли чоловік просканував скам'янілості, виявив дещо незвичне – скам'янілості належали до абсолютно нового, раніше неописаного виду динозаврів.