Що таке каністерапія?

Каністерапія – це вид допомоги при терапії та реабілітації із собаками. Для цього використовують спеціально навчених, товариських та спокійних тварин. Каністерапія нерідко допомагає психотерапевтам в налагодженні емоційного контакту зі своїми підопічними.

Назва цієї терапії походить від латинського слова "canis", що й означає "собака".

Будь-які тварини, які живуть разом із людиною, здійснюють позитивний вплив на неї. В компанії тварини людям легше розслабитися, улюбленці стабілізують емоційний стан та знижують рівень стресу.

У світі широко використовують каністерапію для роботи як з дітьми, так і з дорослими. Собаки допомагають не тільки дітям з інвалідністю. Каністерапію використовують для сприяння реабілітації осіб, які пережили значний стрес, втрати, перебувають у пригнічених психоемоційних станах тощо. У Японії спеціальних собак навіть приводять до учнів та студентів у дні перед іспитами, коли напруга досягає піку.

Каністерапія є абсолютно новим для України методом, який використовують паралельно з реабілітацією дітей з інвалідністю.

Кому може допомогти каністерапія

  • дітям для покращення функцій опорно-рухового апарату,
  • для сприяння розвитку розумових та емоційних здібностей,
  • для сприяння реабілітації та адаптації дітей з порушеннями ментального та фізичного розвитку,
  • для сприяння соціальної адаптації та розвитку інтересу до життя у дітей з порушеннями зору, слуху та мовлення,
  • тощо.


Спеціально навчені собаки можуть допомогти дітям з інвалідністю впоратися з емоційними порушеннями та допомогти полегшенню проявів таких станів, як розумова відсталість, синдром Дауна, дитячий аутизм, ДЦП.

Під час заняття каністерапією малюк керує собакою, вчиться давати команди та взаємодіяти з нею. Наприклад, у разі отримання завдання нагодувати песика чи міцно тримати обруч і перекидати через нього іграшку, у гіперактивної дитини вся концентрація уваги переходить на "важливу справу".

Значну роль у каністерапії відіграє тактильний контакт із собакою. Погладжування, обійми з песиком покращують емоційний стан як дітей, так і дорослих.

Які собаки залучаються до такої допомоги

  • Для такої роботи обирають собак, які люблять взаємодіяти з людьми.
  • Нервова система песиків має бути стійкою до стресів.
  • Усі собаки мають спершу пройти спеціальний курс навчання і тестування перед тим, як їм дозволять працювати.

Шлях Purina® до каністерапії

Компанія Purina® підтримує розвиток методу каністерапії в Україні з 2016 року. Зокрема, допомогала зооцентру "Лармон" та БО "Майбутнє" в організації заходів для дітей з інвалідністю та їх батьків, кінологів, психологів тощо.

Реабілітаційний центр ГО "Відчуй" запроваджує спеціальні програми, що допомагають дітям з порушеннями слуху гармонійно розвиватися та адаптуватися до оточуючого світу. Purina® приєднується до корисної справи й підтримує створення умов для всебічного й гармонійного розвитку діток з інвалідністю.

А з 2018 року компанія Purina® розпочала співпрацю із Collar Company, КСУ та реабілітаційним центром "Майбутнє" у напрямку каністерапії.


Конференція із каністерапії

Відтоді провели 2 Міжнародні конференції каністерапії під егідою новоствореної української Асоціації каністерапії. Там відбувалося професійне навчання та тестування собак, семінари, вебінари, обмін досвідом представників різних шкіл тощо. Такі події змогли об'єднати каністерапевтів з усієї країни та поза її межами.

Собаки-терапевти проходять тестування

У Києві організували кілька "Майданчиків дружби", де діти знайомились і взаємодіяли зі спеціально підготовленими собаками.

Активно розвивається каністерапія і в Чернігові. Сприяли цьому собаки Ніка та Лілу. Першою стала Ніка – цуценя, яке довелося рятувати й реанімувати, щоб воно вижило. Ніка впоралася й допомагала дітям з ДЦП та розладами аутистичного спектру. Кане-корсо Лілу також пройшла підготовку і працює в Реабілітаційному центрі "Відродження" разом з психологом Центру і кінологом компанії COLLAR.


Собака Лілу – каністерапевт

Що таке Центр каністерапії Fairy Tails

А з 2021 року за підтримки компанії Purina® Collar Company опікується дітьми, що займаються у київському Центрі каністерапії Fairy Tails.

Засновниця центру, Марина Прокопенко, була тренеркою собак для україно-канадського проєкту "Друг Героя". П'ять собак із Fairy Tails мають канадські сертифікати цього проєкту. Заняття з собаками покращують емоційний стан дітей, сприяють розвитку фізичного стану й мовлення.

Реабілітація дітей