Плюс один до страхів: названо павука розміром з обідню тарілку та іклами 2,5 сантиметра
Джерело:
Live ScienceПротягом всієї історії людську уяву захоплювали найрізноманітніші розповіді про гігантських павуків: від напівжінки-напівпавука з грецької міфології до павука розміром з мавпу. Не все з цього вигадки – в деяких куточках Землі справді можна зустріти павукоподібних до 30 сантиметрів у діаметрі.
Названо найбільшого павука у світі
Дослідники зазначають, що реальний світ все ж сповнений гігантських павуків. Наприклад, великі павуки-мисливці (Heteropoda maxima), які вважаються найбільшими павуками у світі за розмахом ніг.
Читайте також Справжній детектив: у Києві в квартирі знайшли екзотичну змію, яка втекла з дому 3 місяці тому
За словами лектора з дикої природи, арахнолога і віцеголови Британського товариства тарантулів, інший вид павуків може бути настільки великим, що фактично наближається за розмірами до цуценят. Якщо йдеться про найбільших тарантулів, то це вид під назвою Theraphosa blondi, також відомий як павук птахоїд-голіаф.
Гейл зазначає, що більшість павуків можна умовно розділити на дві групи:
- аранеоморфи (справжні павуки) – майже 90% усіх відомих видів;
- мігаломорфи, наприклад, тарантули.
Друга група вважається більш примітивною – тобто, з давніх часів представники цих видів еволюціонували менше, а тому зберегли певні риси, які справжні павуки відтоді втратили. Наприклад, ікла, спрямовані вниз, і великий розмір.
Одними з найбільш гігантських павуків на Землі також вважаються західноафриканські павуки-бігуни-геркулеси (Hysterocrates hercules) – ноги представників цього виду здатні витягуватися на 20 сантиметрів. Поруч з ними тарантули Poecilotheria rajaei, які також можуть досягати 20 сантиметрів у діаметрі й мешкають на Шрі-Ланці. Ще більшими вважаються лососеві рожеві птахоїди (Lasiodora parahybana), чиї ноги можуть розтягуватися до 28 сантиметрів.
Лососеві рожеві птахоїди / Фото Вікіпедія
Утім, дослідники зазначають, що жоден з вище описаних видів не зрівняється з птахоїдами-голіафами, які мешкають у густих тропічних лісах на півночі Південної Америки. Ці павуки насправді мають коротші ноги, однак за ваги 175 грамів і розмірі тіла 13 сантиметрів вони вдвічі важчі за своїх лососево-рожевих родичів, що робить їх найбільшими павуками у світі за масою.
За словами Гейла, попри назву, ці павуки навряд чи полюють на птахів – основу їхнього раціону складають цвіркуни, ящірки та жаби. Однак птахоїди майже повністю сліпі, а тому використовують тонкі щетинки на ногах і животі, щоб відчувати легкі вібрації, що направляють їх до їжі. У результаті вони насправді можуть накинутися на вразливих птахів або мишей під час нічного полювання, але навряд чи це буде спеціально.
Під час полювання павуки використовують свої гострі ікла завдовжки до 2,5 сантиметрів, за допомогою яких впорскують отруту в жертву, а потім і травні соки, що розріджують тканини здобичі, щоб павуки могли її проковтнути.
Птахоїди вважаються найбільшими павуками у світі за вагою / Фото Shutterstock
Чи нападають на людей?
Гейл зазначає, що птахоїди, найімовірніше, втечуть від людини, ніж стануть на неї нападати. Навряд чи укус птахоїда буде приємним для людини – дехто порівнює його з укусом оси, проте він все ж таки не буде смертельним, оскільки їхня отрута просто недостатньо сильна.
Однак представники цього виду володіють секретною зброєю у вигляді гачкоподібних щетинок, які вони випускають, потираючи задні лапи об живіт. Опинившись у повітрі, ці "волоски" можуть застрягти в шкірі та очах і викликати достатньо подразнення, щоб змусити хижака відступити.